Плетені шнури
П. Явдошко, "Свiт Рибалки", 2000р.

        Чув, що є плетені шнури. Розкажіть, будь ласка про них і їх використання. Скажімо, чи можна їх застосовувати, ловлячи на спінінг, чи придатні вони для доріжки, які особливості шнурів різних зарубіжних фірм?
        М. Микитенко. м. Чернігів

        Дедалі більшої популярності серед рибалок набувають плетені шнури, які для для певних методів і умов риболовлі підходять більше ніж звичайна жилка. Створені рибалками для рибалок, шнури задовольняють запити най прискіпливіших споживачів.
        Шнури мають чимало беззаперечних переваг. Насамперед це — значна міцність на розрив, висока міцність на вузлах, невелика розтяжність (3—4 %), стійкість до впливу навколишнього середовища.
        Найважливіші параметри при виробництві контролюються електронними приладами.
        Більшість шнурів мають нейтральну плавучість. Для прихильників донної риболовлі випускаються спеціальні тонучі шнури. Обваження шнура призводить до зниження розривного навантаження на 15 — 20 %. Тонучі шнури маркуються — на шпулі е надпис "Sinking".
        Розглянемо деякі варіанти застосування плетених шнурів.

        Ловля на спінінг. Принада, блешня чи джиг-головка з рибкою змонтована на тонкому шнурі швидко заглиблюється, не зноситься течією, що дає можливість обловлювати перекати, фарватер, глибокі ями. Полірована поверхня, водозахи-щенність, маленький діаметр шнура дають змогу точно проводити легеньку принаду у будь-якому шарі води, контролюючи її хід верхівкою спінінга. Малий коефіцієнт розтяжності дозволяє відчувати найслабшу покльовку і робити потужну підсічку.

        Глибоководна доріжка. Річкові глибини понад 10 м) обловити спінінгом з жилкою дуже важко, а іноді практично неможливо. На таких глибинах тримаються найбільші прісноводні хижаки: сом, щука, судак.
        Використовуючи такі властивості шнура, як малий опір при тиску води, гладеньку поліровану поверхню, принаду проводять з невеликою швидкістю над дном, що завжди приносить успіх.

        Ловля сома на квок. Найчастіше на квок попадаються великі екземпляри, що мешкають у глибоких недоступних ямах. Звісно, що до якості снасті висуваються дуже високі вимоги, а особливо до поводка. Поводок має бути тонким (малопомітним) і витримувати великі ривкові навантаження. Найчастіше поводок рветься у момент підсікання. Заміна поводка з жилки 1мм на шнур 0,6мм знімає проблему з обриванням, а кількість покльовок збільшується (перевірено на практиці).

Особливості шнурів виробництва Європейських фірм

SIGLOTEX (BALZER)
Дуже щільне плетіння (без порожнин), полірована поверхня матового відтінку забезпечують дальні закиди. Висока міцність на розрив (при 0 0,31 мм—21,2кг). Випускають чотирьох кольорів.
HYPRON Есо (Д.А.М.)
Виробляють з кращих волокон DYNEEMA. Міцність на розрив (при 0,2 мм — 16 кг).
Випускають звичайні і обважнені (SINK-END) шнури.
Можна використовувати для донної ловлі і ловлі на доріжку.
CORASTRONG (CORMORAN)
Дуже міцний плетений шнур вироблений з волокон CORAMID. Міцність на розрив (при  0,3 мм — 25 кг). Beликий діапазон вибору діаметра шнура від 0,04 до 0,6 мм. Придатний для ловлі на спінінг. Можна використовувати і у прісній, і у морській воді.
TORX (WATER QUEEN)
Виготовляють з плетеного кіскою волокна DYNEEMA SK 65. Забезпечує малу розтяжність і високу міцність на розрив (при  0,3 мм -20 кг).

Шнури виробництва американських фірм

SPIDER WIRE FUSION
Виробляють з мікротонких волокон SPECTRA.
Має майже нульову розтяжність. При експлуатації слід використовувати вузли, розроблені саме для цього шнура.
MAGIBRAID
Виробляють з волокон DACRON за новою технологією, що дала змогу значно знизити ціну і одержати шнур з більшою навантажувальною властивістю ( понад 100 кг).
FIRE LINE ( BERKLEY)
Надзвичайно популярний шнур, переваги якого оцінили більшість рибалок. Виробляють з плетених за особливою технологією волокон MICRO DYNEEMA.
Має добре поєднання якість — ціна. Придатний для роботи з мультиплікаторними котушками.
GREAT WATER, OFF - SHORE (MASON)
Шнури виготовлені з плетеного кіскою дакрона. Мають малу розтяжність і високу міцність на ривкові навантаження.
TIGER BRAID (MASON)
Новий, плетений кіскою, м'який шнур з поліетилену з поліестром. Поєднання двох матеріалів збільшило міцність на вузлах. Шнур має високу чутливість, а отже, його можна з успіхом використовувати для донної ловлі, кастингу і ловлі на доріжку.
T.U.F. - LINEPLUS (WESTERN FILAMENT)
Шнур виготовляють з 100 %-ного SPECTRA — синтетичного матеріалу. Випускають білого і зеленого кольорів. Має лише 3% розтяжності, що значно збільшує його чутливість і потужність підсічки. Шнур водозахищений, має захист від ультрафіолетового випромінювання.
SUPER CAST (WESTERN FILAMENT) Виробляють з волокон SPECTRA, додатково термооброблений з допомогою спеціально розробленого обво-лакуючого процесу, що підвищує ковзання шнура. Малий знос кілець, велика міцність на вузлах і добра укладка на котушці — далеко не всі переваги цього шнура.

        Що ж стосується забарвлення шнурів, то думки тут розходяться. На практиці рибалка віддає перевагу кольору, наближеному до кольору середовища.
        Словом, який шнур кращий, однозначно відповісти не можна. Рибалка має зробити вибір сам.


(с)Дом Рыбака - 2000